آوای رهایی
پراکنده های سینا مالکی
مردم فلسطین، قربانی قدرت طلبی ها
بالاخره، آمریکا، اسرائیل، ایران، اردن، تا حدی مصر و کشورهای اروپایی، دست به دست هم دادند، تا جنگی داخلی در فلسطین را تقویت کنند. البته مسلماً هیچ تغییری از خارج قابل القا نیست، مگر آن که انسجام داخلی از بین رفته باشد. از طرفی حماس مدعی بود عوامل اسرائیل و آمریکا خواهان تنش و خشونت هستند. سئوال این است که پس چرا شما در این دام افتادید. از طرف دیگر فتح در طول این یک سال و اندی هرگز نخواست شکست سنگین خود در انتخابات پارلمانی فلسطین را بپذیرد. از روز اول ساز ناکوک زد و تشکیلات امنیتی موازی درست کرد تا کشتی حماس را به گل بنشاند. اما در این بین چیزی که مغفول مانده بود حقوق مردم فلسطین بود.
مردمی که به حماس رأی داده بودند، نه علاقه خاصی به ایدئولوژی اسلامی این گروه داشتند و نه چندان از چشم و ابروی مقاومت مسلحانه این گروه خوششان می آمد. در انتخابات ها و نظرسنجی های مختلف نشان داده شده بود که اکثر مردم فلسطین با عملیات های خشونت باری که منجر به فشار بیشتر اسرائیل علیه فلسطینیان می شود، مخالفند. در ضمن در فلسطینی که بارها بیش از 70% مردم گفته بودند، مسأله آنها با اسرائیل ملی است، به یک باره نمی شود مردم تغییر ایدئولوژی داده باشند. پس چرا حماس رأی آورد؟ خیلی راحت است، علاوه بر آرای اختصاصی این گروه، عمده آرایی که به صندوق حماس ریخته شد، نتیجه فساد گسترده مالی و اخلاقی در دستگاه اداری حکومت خودگردان و فتح بود. علاوه بر این شعارهای حماس در انتخابات هم از بین بردن فساد و آوردن رفاه برای مردم بود و نه مثلاً ادامه مقاومت مسلحانه.
در درگیری های قرون وسطایی که هفته گذشته در فلسطین رخ داد و با استقبال عجیب اسرائیل، بخشی از حاکمیت ایران و آمریکا مواجه شد، آن چه از بین رفت کم ترین حقوق مردم بود. امروز مردم فلسطین از فتح می پرسند چرا به دموکراسی و آرای ما احترام نمی گذارید و از طرف دیگر قشرهای مترقی فلسطین از ضدیت حماس با سکولاریسم در غزه نگرانند. همچنین کلیه مردم فلسطین هم چنان ناچارند از فقر و گرسنگی رنج ببرند. اما بیش از همه این زنان و کودکان فلسطین قربانی هستند، چرا که کوچکترین نقشی در درگیری های و منازعات نابخردانه فتح و حماس نداشته اند.
0 Comments:
Links to this post:
Create a Link