آوای رهایی
پراکنده های سینا مالکی
عراق و مقتدی صدر
همه ما این جمله تکراری دولت آمریکا را شنیده ایم که تمام مخالفین خود را در عراق، افغانستان و فلسطین به دولت ایران نسبت می دهد و همه را هم حتی کسانی که فقط علیه اشغال کشورشان می جنگند که طبق عرف و قوانین بین المللی مشروع هم هست تروریست می داند. یکی از این افراد مقتدی صدر جوان شیعه عراقی است که علیه اشغال آمریکا مبارزه می کند و اخیرا ارتش آمریکا و دولت نوری المالکی با چراغ سبز ایران وارد نبرد با او شدند.
حقیقت این هست که خوب مقتدی صدر یک شخصیت ناسیونالیست عراقی است و گروهی هم که تشکیل داده حول مساله ملی عراق هست نه مساله ای شیعی (این را حتی جدیدا کارشناس های آمریکایی صدای آمریکا هم تایید می کنند) در عین حال او مشخصا با ایران مرزبندی داره و هرگز اجازه نداده که ایران در کارهای گروه او دخالت کنند. طوری که اخیرا نشریه اینترنتی بازتاب هم به شدت از او به خشم آمده بود. یکی از مواردی که او به شدت با آن مخالف است قانون نفت عراق است.
جالب هم هست که قانون نفتی عراق هم ظاهرا دو طرفدار دارد اون هم آمریکا و دولت نوری المالکی و متحدین اون. به هر حال نیروی المالکی و انقلاب اسلامی عراق و سپاه بدر نیروهایی هستند که اساسا ایران تربیت کرده و پنجره پشتی ایران در عراق همین ها هستند. غیر از این انتخابات مجلس عراق نزدیک هست و دولت الان عراق می خواد اکثریت رو به دست بیاره تا قوانین دیکته شده آمریکا از جمله قانون نفت عراق را تصویب کنه، به همین دلیل این ها یک نبردی رو شروع کردند با نیروهای مقاومت طرفدار صدر در بصره که مهمترین شهر نفتی عراق هست، به این بهانه که بله این جا گروه هایی هستند که جان و مال مردم را غارت می کنند، تو گویی بقیه جاهای عراق مردم در امنیت کامل هستند. خوب اون ها حمله کردند و بعد از این که آمریکا دید نیروهای عراق نمی تونند پیروز بشند به بمباران هوایی پرداخت که در اون ها اکثرا زن ها و کودکان رو کشت، جالب بود که همزمان جنتی در نماز جمعه تهران رسما علیه صدر موضع گرفت و از مالکی حمایت کرد، که نشون می ده تهران هم به وضوح چراغ سبز به نیروهای خودش داده، بعد از سه روز این ها با این مساله مواجه شدند که به جای اون که نیروهای صدر بیان اسلحه ها رو تحویل بدند، نیروهای امنیتی عراق می رفتند اسلحه هاشون رو به نیروهای مردمی می دادند، ازطرف دیگر مالکی دیکتاتوری خودش را با برقراری حکومت نظامی در بغداد و سایر شهرهای عراق به دنبال تظاهرات های مردمی علیه خودش، تکمیل کرد. حاصل این چند روز نبرد 300 کشته برای مردم و درگیری درون شیعیان بود.صدر که آدم باهوش و ملی مثل نصرالله هست (بر عکس حماس در فلسطین) طرح رو خوند به نظر من، که باز هم فکر می کنم از ایده اولویت وحدت ملی نصرالله این رو یاد گرفته بود (با گروه داخلی وارد فاز نظامی نمی شود اما به طور مدنی در برابر آن مقاومت می کند)، و تقاضا داد که نیروهای طرفدار او از درگیری ها کنار بکشند و این کار رو هم بدون اطلاع دولت عراق کرد، درست هست که الان اون ها دارن اعلام پیروزی می کنند اما دولت عراق چند هدف داشت در این حمله که به نظر من شکست خورد:
1- محبوبیت مالکی، متحدینش، حزب دعوه و نیروهای پشت حکیم کاهش پیدا کرد.2- نیروهای ارتش عراق نشون دادند که زیاد هم خط ار فرماندهان نمی خونند و آمریکا واسه همین وارد شد.3- بصره از کنترل نیروهای صدر خارج نشد.4- تاکنون نیروهای صدری به طرح خلع سلاح تن در ندادند، و اگر هم بدهند بازهم حاصلش اجتماع آن ها در نیروی عراق هست که نشون داد حاضر نیست در برابر مردم وایسته.با توجه به صحبت رسمی هم که صدر بر علیه دخالت های جمهوری اسلامی در عراق کرد، به نظر می رسه یک پیروزی دیگر حاصل شد براش که بتونه بیشتر طرح وحدت ملی ضد اشغال رو پیش ببره و این که شکست طرح امنیتی آمریکا در عراق رو هم که زیاد در بوغ و کرنا کرده بودند رو نشون داد.
در زمینه قانون نفت عراق و طبعات آن به این جا مراجعه کنید.
------------------------------------------------------------------------------------------------
من کم کم به دلیل اهمیت موضوع اسلام در اروپا و مقاومتی که ایجاد شده علیه اسلامیزه کردن اروپا فیلم هایی که به نظرم خوب می آیند را می گذارم این جا تا همه بتوانند از آن استفاده کنند. امیدوارم همه بتونند به یک جمع بندی بی طرفانه، غیرمغرضانه و علمی برسند، به دور از تحلیل های غیر علمی مبتنی بر نیت خوانی یا برچسب زنی های مختلف، که واقعا ما ایرانی ها به شدت به آن دچاریم و من در تحلیل های افراد درباره فیلم فتنه بسیار دیدم.
نخستین فیلم، گزارش شبکه سی بی ان هست به نام مساله اسلام در اروپا، یکی از فکت های جالب این فیلم این هست که چهل درصد مسلمانان بریتانیایی خواهان حضور شرع در قوانین حقوقی بریتانیا هستند از قبیل سنگسار و...
در همین زمینه متن سخنرانی تقی رحمانی برای انجمن قلم دانمارک و انجمن جهانی قلم را بخوانید، در این مقاله تقی تقریبا تحلیل من را درباره فهم دلیل مقاومت اروپایی ها در برابر اسلامیزاسیون اروپا تایید کرده. خوب تقی خودش مذهبی بسیار مومنی هم هست و شاگرد دکتر شریعتی هم بوده و برای آدم هایی که با نگاه مذهبی نگاه می کنند هم مفید هست. دلم برایش تنگ شده، روزهایی که دفتر چشم انداز می آمد و دریایی دانش و فکت می ریخت و ما جمع می کردیم. یاد باد آن روزگاران یاد باد.
همین طور حمایت حزب چپ اروپا از جنبش های اجتماعی ایران و فشار بر حکومت ایران بر خلاف استراتژی جنگی آمریکا هم به نظرم جالب بود.
0 Comments:
Links to this post:
Create a Link